Paloucek_2.jpgRůžový palouček je památné místo od nepaměti porostlé francouzskými růžemi, lat. Rosa gallica (též růže stepní, papoušková) na ploše asi 350 m čtverečních. Praví se, že vyrostly ze slzí českých bratří prolitých před jejich odchodem do ciziny. Pověsti říkají, že neštěstí stihne toho, kdo by je chtěl vyplenit.

Na Růžový palouček, památné a okouzlující místo, vás zavede Ondřej Vaculík.

Celý pořad si můžete poslechnout po kliknutí na níže uvedený přehrávač:

CRo Pardubice.jpg Spolek přátel Růžového paloučku představili pánové (zprava) František Krejčí, Milan Janecký a Jaroslav Kroulík

Spolek přátel Růžového paloučku představili pánové (zprava) František Krejčí, Milan Janecký a Jaroslav Kroulík.

Jak se ocitly růže v lánech obilí? Jaké pověsti se k tomuto místu pojí a co symbolizuje setkání, které se tu každoročně koná na počest českých bratří? Svým hlasem i veršem potěší i herec Alfréd Strejček. Pořadem provázela moderátorka Jitka Slezáková. Celý pořad si můžete poslechnout po kliknutí na níže uvedený přehrávač:

Paloucek_3.jpgPrázdninový cyklus o duchovních a poutních místech, nazvaný "Pevná místa vratkých dějin" pokračuje výletem na Růžový palouček u Litomyšle. Na místo podle Aloise Jiráska "posvěcené žalem zbožných předků" se vydali litomyšlský historik Milan Skřivánek.

V pořadu také hovoří a úryvky ze Starých pověstí českých čtou Alena Zemančíková a Ondřej Vaculík. Zní ukázky ze sborů Bedřicha Smetany Modlitba a Odrodilec a českobratrská píseň s textem Jana Amose Komenského v podání skupiny Hradišťan. Režie a dramaturgie Teresie Bečková, technická spolupráce Valerie Racmanová.


Celý pořad si můžete poslechnout po kliknutí na níže uvedený přehrávač: